Kokopelli Şehirde, iki kadın, iki dost ve iki annenin hayali olarak açılalı henüz 2 ay oldu. 

Dünya’nın kaynakları giderek tükeniyor, gıda, su sorunu, bitmeyen bir atık sorunu, hava kirliliği, iklim değişikliği ve etkileri… Çocuklarımız için herşeyin en iyisini yapmaya çalışırken gelecekte en temel ihtiyaçları konusunda yaşayacakları problemler için daha fazlasını yapabileceğimizi farkettik. Ve aslında öncelikle farkında olarak sonrasında bazı alışkanlıklarımızı değiştirerek hep birlikte bir farklılık yaratabiliriz.

Kokopelli Şehirde bu amaçla sürdürülebilir yaşam ve ekoloji konularında birlikte öğrenme ve deneyimleme alanı olarak kuruldu. Hem çocuklar hem de yetişkinler için atölye ve etkinlikler yapıyoruz. Elimizden geldiğince yetişkinler, özellikle öğrenciler için burs sağlamaya, ve mahallemizdeki çocukları dahil edebilmek için askıda atölye yapmaya çalışıyoruz.

Arka bahçemizdeki bostanımızda şehirde de bir şeyler yetiştirebileceğimizi çok büyük alanlara ihtiyaç duymadığımızı, evsel atıklarımızı nasıl kompost yapabileceğimizi birlikte konuşuyoruz. 

Kokopelli’de Kasım-Aralık aylarında yetişkinler için mikro filizler, fermantasyon ve permakültüre giriş atölyeleri, çocuklarla böcek oteli, Özlem Lesportla doğadan ilham alan sanat atölyeleri gerçekleştirdik. 

Ocak ayında ise hem yediklerimiz, hem barınma şeklimiz hem de tüketimden üretmeye doğru neler yapabileceğimizi konuştuğumuz atölyeler olucak. Çocuklarla ise tohumdan, İstanbul’umuzdan ve Kokopelli’den konuşup, birlikte hayal kuruyoruz.

YETİŞKİNLER İÇİN

Leziz ve Şifalı: Baharat Dünyasına Keşif

6 Ocak 11:00-13:00

Darülfülfülü  bilir misiniz? Zümrüanka yuvasını neyle yapmış? Saltanat sahipleri haremlerinde güzel koku ve cazibe için hangi baharat türlerini tercih ederlerdi? Çakra yağınızdaki karanfil aslında nedir, pekiyi ya patchuli de neyin nesi acaba? Yemek kültürü yazarı  Nazlı Pişkin ile tarih boyunca lezzet, şifa ve cazibeyle ilişkilendirilen baharat çeşitlerinin dünyasına yelken açıyoruz.

Bu atölyede farklı baharat çeşitlerini tanıyıp mitoloji ve inanç dünyasına damgasına vuran baharat çeşitleri, baharatın lezzet ve şifasından nasıl daha çok yararlanabiliriz gibi baharata dair nice konular işlenecek. Temel baharat tadımının da yapılacağı atölye, lezzet ve şifa dünyasını baharat üzerinden okuma niteliğinde.

Atölye ücreti 130 TL’dir. Atölyeye katılmak isterseniz 3 Ocak’a kadar aşağıdaki formu doldurmanızı rica ederiz. https://goo.gl/forms/mb6rg3WcTVDZD3dA3

Detaylı bilgi için info@kokopellisehirde.com adresine yazabilirsiniz.

Nazlı Pişkin

Yemek kültürü araştırmacısı, yemek yazarı, çevirmen. Antalya Anadolu Lisesi’nden sonra Boğaziçi Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümü’nden mezun oldu. Çevirmenlik hayatında özellikle yiyeceklerin tarih içindeki yolculuklarına odaklandıktan sonra İstanbul Üniversitesi Akdeniz Dünyası Araştırmaları Bilim Dalı’nda tarih yüksek lisans derecesi aldı. Akdeniz havzasında tarih boyunca kurulmuş uygarlıkların yeme-içme kültüründe süreklilik ve değişimler bağlamındaki araştırma yazıları ve çevirileri 2000 yılından beri çeşitli dergilerde yayınlanmaktadır. Farklı yayınevleri tarafından yayınlanmış kitap çevirileri, uluslararası Gourmand ödüllü yemek kültürü kitapları editörlükleri bulunan Nazlı Pişkin, yemek kültürü konusunda seminerler ve atölye çalışmaları düzenleyerek köklü mutfak geleneğimizin sürdürülebilmesi için gayret ediyor.

Ekolojik Mimariye Giriş Atölyesi

13-14 Ocak 10:00-18:00

Beynimizin irademiz dışında sürekli yaptığı işlerden biri de tasarım. Bedenimiz ve uzuvlarımızı birer alet gibi kullanmaktan, masanın kısa ayağına anlık care bulmaya kadar, problem çözmede tasarım yöntemlerini bilinçli veya bilinç dışı kullanırız.

Bir ev inşası da yine kendi tarihimiz kadar eski bireysel bir serüven. Her bir bireyin kendi yolculuğunda çetrefilli, macera dolu bir liman ev inşası.

Suyun, toprağın, taşın, ağacın doğasını idrak etmek, algılamak en gerekli ilkeler. Malzemelere hükmetmeye çalışmadan da, sadece uyum sağlayarak ihtiyaçlarımızı karşılayabileceğimiz aslında eski olan güncel bir önerme ile ne isterseniz yapmakta özgürsünüz.

Ekolojik tasarım atölyesi malzeme bilgisine bir başlangıç yaparak, hayal edilen yapının ayağa kalkmasındaki basamakları üzerinde duruyor. Adım adım inşa süreci ve maket ile tasarım yöntemlerini sorguluyor.


İçerik
 • Ekoloji, Tasarım ve Doğa ilişkisinin tanımlanması

 • Arazi seçimi ve arazide ev yeri seçimi

 • Ev tasarımında temel ihtiyaçlar

 • Tasarımın olgunlaştırılması

 • Malzeme seçimi ve Alternatifleri

 • Tasarımın maket ile kurgulanması

 • Tasarım üzerine tartışmalar ve olgunlaştırma süreci


2 tam gün süren ve maket ile üstünde uygulama yaptığımız atölyenin ücreti öğlen yemekleri dahil 400 TL’dir. Atölyeye katılmak isterseniz 8 Ocak’a kadar aşağıdaki formu doldurmanızı rica ederiz.
https://goo.gl/forms/RZ64ZeKCfgB29zLD2
Detaylı bilgi için info@kokopellisehirde.com adresine yazabilirsiniz.


MELİH AŞANLI

Tasarımcı, eğitmen, ekolojik tasarım danışmanı, yazar, çiftçi...
İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Güzel sanatlar fakültesini bitirdi. Sahne sanatları ve tasarımı çalışmaları, akademi eğitimi sırasında, eski eserler ve heykel konularını da içermeye başladı. Tasarım, malzeme ve sanat konuları üzerine eğilerek neredeyse tüm çalışmalarını bu çerçevede toparladı. Öğrencilik döneminden itibaren geleneksel teknikler ile dekorasyon çalışmaları yaptı. Yalı, cami, kilise gibi eski serlerin restorasyonlarında çalıştı. Çeşitli firma ve kişiler için heykel, mobilya, aksesuar gibi ürünler tasarladı ve üretti.

Sanatın parçalara ayrılamayacak ve kategorize edilemeyecek bir bütün olduğun inanmaktadır. Sanatçının malzeme seçiminde özgür olması gerekliliğine inanır. Sanatçıya göre; kendini ifade etmenin asıl olduğu sanat eyleminde, malzemenin, boya, alfabe, taş veya video olması ve sözü söyleyen kişinin ruh haline göre sürekli değişmesi son derece olağandır. Sınıflara ve zümrelere ayrılmış bir sanat yaşamına inanmaz.
Kendi gibi tasarımcı olan Kübra Köprülüoğlu ile evlendi. Birlikte tasarım firması kurup 2010 yılında İstanbul’ dan gittiler. Dağlarda tepelerde gezerken ülkenin dört bir yanında ki yerel mimari tekniklerini araştırıp fotoğraf arşivi yaparken yıllar geçti. Halen bu arşivciliği devam etmektedir. 

Yıllardır bahsettiği ekolojik mimari ve doğal yaşam konularının son dönemde popüler olması ile herkes doğada kendi başına ev yapmaya başlaması, yapılan uygulama hataları, teknik bilgi yetersizliği, kaynak kitap problemi gibi sorunlar ve yakın çevresindeki baskılar yüzünden bir blog yazma niyetiyle kitabının ilk notlarını tutmaya başladı. Üç yıl boyunca okul notlarından şantiye sohbetlerine, danışmanlıklarından, işçiliklerine gerekli gördüğü her bilgiyi topladı. Blok fikri zaman içinde kitaba dönüştü ve Türkiye’deki kapsamlı ilk yerel çalışmayı tamamlamış oldu.
Tasarım, yaratıcılık, gelenek, kültür ve ekoloji başlıkları altında çalışmalar sürdürmekte, üniversiteler, vakıflar ve kamu kurum ve kuruluşlarında çeşitli, eğitim, konferans ve söyleşilerde yer almaktadır. Kazdağlar’ında oluşturdukları okul girişiminde teorik ve uygulamalı arazi eğitimleri düzenlemekte, kaybolan ustalıklar ve sanatlar ile alakalı çalışmalar sürdürmektedir. Ailesi ile birlikte kendi kırsalında yeni deneyimler peşinde yaşamaya devam ediyor.

Soğuk Yöntem Sabun Yapımı Atölyesi

27 Ocak 14:00-18:00

Kışın gelişi ile toprak uykuya yatıp kendini yenilemek için güç toplarken tüketimlerimize yakından bakmak, değiştirmek ve üretmek daha da kıymetli olmaya başlıyor. Hayatımızın vazgeçilmezlerinden sabunu düşündüğümüzde ise, ne yazık ki oldukça endüstriyel bir üretim ve tüketim içinde yer alıyor. Oysa evde, uygun malzemelerle bedenimiz ve sevdiklerimiz için katkısız sabunlar üretmemiz mümkün. Bunu mümkün kılmaya yönelik atölyemizde, soğuk yöntem tekniği (Cold Process- CP) merkezde yer alıyor olacak. Biraz kimyanın desteği ile sabunu ve sabunlaşmayı anlayıp, sabit yağlara ve özelliklerine yakından bakacağız. Biraz hesap kitapla formülümüzü hazırlayıp, yaratıcılığımızla koku ve renklerle oynayacağız. Kostik meselesini konuşup hep beraber derin bir nefes alacağız =)

Sonrasında da lafı sözü kenara koyup, hep birlikte ilk sabunumuzu deneyimlemek için çalışacağız. Yapacağımız sabunları evlerimize götürüp 6 hafta olgunlaşmasını bekleyip sabırsızlanacağız.


İçerik
 • Sabun nedir? Soğuk Yöntem nedir?

 • Soğuk Yöntem Sabun Yapımında Kullanılan Maddeler ve Malzemeler

 • Soğuk Yöntem Sabun Yapımında Alınacak Güvenlik Önlemleri ve Sodyum Hidroksit Kullanımı

 • Soğuk Yöntem Sabun Yaparken Kullanılan Yağlar ve Özellikleri

 • Sabun Formülü

 • Soğuk Yöntem Sabunda Serbest Yağ Oranı ne Demek? ( Super Fat )

 • Soğuk Yöntem Sabun Yapımında Sıvı Kullanımı

 • Kalıp

 • Sabunlaşma Süreci ve Sabun Kesme, Mühürleme


Atölye ücreti 120-150 TL arasında sizin uygun göreceğiniz bir tutar olup 120 TL üzerinde yapacağınız katkılar mahallemizdeki maddi imkanı sınırlı çocuklara atölye düzenleyebilmemiz için kullanılacaktır. Atölyeye katılmak isterseniz 24 Ocak’a kadar aşağıdaki formu doldurmanızı rica ederiz.
https://goo.gl/forms/cmaRJlkMuqYSxzCl2
Detaylı bilgi için info@kokopellisehirde.com adresine yazabilirsiniz.


Derya Demirağ

3,5 yıldır tıbbı bitkilerle ilgilenmekte, sabun ve bitkisel yağlar konusunda çalışmaktadır. Ürettiği sabunların, şifası ve kokusu için tıbbı bitki yağlarından ve uçucu yağlardan faydalanmaktadır. Sabunlarını renklendirmek içinse bitki yağları ve doğal malzemelere başvurmaktadır. Son 2 yıldır da sabun konusunda bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktadır. 2012’den beri dönüşmek ve kırsala yakın olmak adına hayatını Kaz Dağı bölgesine taşımış, yolculuğuna buradan devam etmektedir.

ÇOCUKLAR İÇİN

İstanbul’u Çiziyorum

7 Ocak 15:00-16:30 5-8 Yaş

İstanbul’u konuşuyoruz. Resimler, şiirler, fotoğraflarla İstanbul’u seyrediyoruz, İstanbul’u okuyoruz. İstanbul’un isimlerini öğreniyoruz. Herkes kendi İstanbul’unu anlatıyor. İstanbul’lu olmayı tartışıyoruz. Şehrin kapıları, surları, tepeleri, kuleleri, camileri, kiliseleri, kaldırım taşları, mısırcıları, bozacıları sohbetimize giriyor.  İstanbul’a gelip giden kuşları, balıkları, İstanbul’un göğünde dolaşan lodosu, poyrazı düşünüyoruz. Mevsimlerle İstanbul’da neler değişir onu konuşuyoruz. Şehrin hem okyanuslar kadar eski hem de çocuklar gibi yeni olduğuna karar veriyoruz. Neler eski, neler yeni diye soruyoruz, gülüyoruz. Kocaman bir kağıt üzerine eğilip herkes kendi İstanbul köşesini çiziyor, boyuyor. Boyalar kenarlardan taşıyor, tıpkı İstanbul gibi (santralistanbul 2007-2011)

Photocredit: Studio X & Çocuk İstanbul Ekibi

 

Atölye ücreti 100-140 TL arasında sizin uygun göreceğiniz bir tutar olup 100 TL üzerinde yapacağınız katkılar mahallemizdeki maddi imkanı sınırlı çocuklara atölye düzenleyebilmemiz için kullanılacaktır. Atölyeye katılmak isterseniz 6 Ocak’a kadar aşağıdaki formu doldurmanızı rica ederiz. Atölyemiz 5-8 yaş çocuklar için olup, en az 6 çocuk en fazla 12 çocukla yapılacaktır. 
https://goo.gl/forms/RgR4GoyNNa0XM6FG3
Detaylı bilgi için info@kokopellisehirde.com adresine yazabilirsiniz.


Özlem Şekercioğlu Lesport

Sanat yöntemeni, belgeselci, çocuk kitabı yazarı ve illüstratörü olan Özlem, uzun yıllar bu sektörlerde çalıştıktan sonra, çocuklar için, çocuklarla birlikte üretmeye başlıyor. Santralİstanbul, Pierre Loti, Sulukule Gönülleri Derneği gibi çeşitli kurumlar ve okullarla, farklı sosyal sınıflardaki çocuklarla pek çok atölye çalışması gerçekleştiriyor.

Kendisine, Afrika’dan İstanbul'a kadar bütün bu coğrafyalarda çocuklarla yaparken en çok sevdiğiniz ne oldu diye sorduk? " Ağaç dikmek!" dedi.

Çocuklarla Tohum Topu Yapıyoruz

20 Ocak 11:00-12:00 4-7 Yaş

 

Kokopelli ekibiyle 4-7 yaş çocuklar tohumun mucizesini ve Fukuoka’nın tohum topları hikayesini dinleyip, kendi hayal güçleriyle harmanladıkları tohum toplarını yapıyorlar.
 

Ücretsiz etkinliktir. 10 kişi ile sınırlıdır. Kayıt için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz
https://goo.gl/forms/uWnJIZcwQDRMJjWj1
Detaylı bilgi için info@kokopellisehirde.com adresine yazabilirsiniz.

Kokopelli Canavarları

21 Ocak 15:00-16:30 5-8 Yaş

Kokopelli’nin ”Sırtındaki kamburu aslında bir tohum torbasıdır. Flütündeki ezgi de yaşam soluğunu anlatır. Her bahar Kokopelli ortaya çıkar, doğayı yeşertmek üzere tohumlarını saçar ve onlara yaşamı üfler." işte bu hınzır canavardan esinlenerek kendi canavarlarımızı yapıyoruz ve saklambaç oynuyoruz.

 

Atölye ücreti 100-140 TL arasında sizin uygun göreceğiniz bir tutar olup 100 TL üzerinde yapacağınız katkılar mahallemizdeki maddi imkanı sınırlı çocuklara atölye düzenleyebilmemiz için kullanılacaktır. Atölyeye katılmak isterseniz 20 Ocak’a kadar aşağıdaki formu doldurmanızı rica ederiz. Atölyemiz 5-8 yaş çocuklar için olup, en az 6 çocuk en fazla 12 çocukla yapılacaktır. 
https://goo.gl/forms/e1u1frAd8OZg54aJ2
Detaylı bilgi için info@kokopellisehirde.com adresine yazabilirsiniz.


Özlem Şekercioğlu Lesport

Sanat yöntemeni, belgeselci, çocuk kitabı yazarı ve illüstratörü olan Özlem, uzun yıllar bu sektörlerde çalıştıktan sonra, çocuklar için, çocuklarla birlikte üretmeye başlıyor. Santralİstanbul, Pierre Loti, Sulukule Gönülleri Derneği gibi çeşitli kurumlar ve okullarla, farklı sosyal sınıflardaki çocuklarla pek çok atölye çalışması gerçekleştiriyor.

Kendisine, Afrika’dan İstanbul'a kadar bütün bu coğrafyalarda çocuklarla yaparken en çok sevdiğiniz ne oldu diye sorduk? " Ağaç dikmek!" dedi.

Copyright © Kokopelli Sehirde, All rights reserved.

info@kokopellisehirde.com