Fermantasyon Günü

Nazlı Pişkin ile
21 Eylül 10:00 - 17:00
06 Kasım 10:00 - 17:00
22 Nisan 10:00 - 17:00

Baloncuklu gazozlar çocukluğumuzun, oyuncaklı günlerimizin içecekleriydi. O günlerin neşesinin peşindeyiz; ama içeceklerimiz hem baloncuklu hem de probiyotik olsun diyoruz. Fermante, probiyotik içecekler, sağlıklı beslenmede endüstriyel içeceklere lezzetli ve faydalı alternatifler. İşte bu nedenle tam da mevsim dönüşünde bu içeceklerle içten dışa güçlenmek için nasıl yapıldıklarını işin ehli Nazlı Pişkin’den öğrenebileceğiniz bir fermante içecekler günü düzenliyoruz.

Gün boyu sürecek bu atölyede, 5 ayrı fermante içeceğin incelikleri anlatılacak, tadım ve uygulama yapılacak. Hangi fermante içecekler yapılacak derseniz, hemen sayalım: Süt kefiri, süt kefiri altısuyuyla gazoz, su kefiri, kombucha, zencefil mayalı gazoz.

Atölyenin tadım kısmında, atölyede anlatılan ve önceden yapılmış fermante içecekler tadılacak. Uygulama kısmında ise, anlatılan fermante içeceklerin hepsinin yapımını Nazlı Pişkin katılımcılara gösterecek. Bu içeceklerden kombucha’yı ve su kefirini ise her katılımcı, atölye sırasında içeceklerin kendine özgü analarını/kültürlerini kullanarak kendisi hazırlayacak. Katılımcılar kendi hazırladıkları bu iki içeceği fermante olup içilebilir hale gelmek üzere evlerine götürebilecekler. Baloncuklu içecek keyfini sağlıklı lezzetlerle yeniden yaşamak ve çocuklarınıza yaşatmak isterseniz bu tam günlük atölye size göre!

Bu atölyede neler anlatılacak, neler yapılacak?


-Fermantasyon nedir? Probiyotik nedir?
-Fermante içecekler nedir? Probiyotik fermante içecekler nelerdir? Faydaları nelerdir?
-Süt kefiri nedir? Faydaları nelerdir?
-Süt kefiri altısuyu nedir? Süzme kefir nedir? Bunlar nasıl elde edilir?
-Süt kefiri altısuyu ile yapılan içecekler nelerdir?
-Su kefiri nedir? Nasıl yapılır?
-Kombucha nedir? Nasıl yapılır?
-Zencefil mayası nedir? Nasıl yapılır?
-Zencefil mayası ile yapılan içecekler nelerdir?