Buğdaydan Ekmeğe Yolculuk

Burak Eppek ile
27 Kasım 11:00 - 14:00

Buğday ile ilişkimizin 30 bin yıl öncesine kadar uzadığı tahmin edilse de, elimizdeki en eski kanıt Göbeklitepe'de bulunan 12 bin yıllık kalıntılar. Tahılın mayalanmasına dair en eski kalıntı ise yine Göbeklitepe'den. Ekmek formu ile karşımıza çıkan en eski iz ise Mısır'dan, yaklaşık 8000 yıl öncesine ait. İnsanın beslenmesinde çok eskilerden beri yer alan buğdayla, glutenle ilgili son yıllarda çokça tartışma yürütülmekte.
Peki avcı toplayıcı toplumdan, yerleşik hayata geçmemize vesile olan tarımsal üretimdeki en eski ürünlerden biri olan ve binlerce yıldır temel gıdamız olan buğday ne oldu da son dönemde hedef tahtası haline geldi? Bu konuda yapılan çalışmanın, yazılan kitabın sayısı çok fazla. Farklı bakış açıları ve kabullerin var olduğunu söyleyebiliriz. Her kaynağa ve bakış açısına aynı mesafeden bakmaya ve anlamaya çalışarak, objektif olarak bu çalışmayı hazırlamaya çalıştık diyebiliriz.
Birlikte geçireceğimiz saatlerde 3 sene boyunca biriktirdiğimiz, doğru olduğuna inandığımız teorik ve pratik bilgileri paylaşacağız ve aşağıda kısaca bahsettiğimiz konular üzerinden sohbet edip soru cevap ile birbirimizi besleyeceğiz. :)

- Buğday çeşitleri nelerdir?
- Atalık/yadigar buğday nedir? Modern buğday nedir?
- Neden ıslah yapılır? Islah yöntemleri nelerdir?
- Hibrit buğday nedir? GDO teknolojisi buğdayda kullanılıyor mu?
- Yeşil Devrim nedir?
- Tarımda kullanılan kimyasallar, sulama projeleri, sentetik azotlu gübreler, üretimdeki tek tipleşme ve monokültür, tohumun ticarileşmesi bizi nereye götürüyor?
- Gıda egemenliği nedir?
- Un öğütmekte kullanılan teknolojik valsli değirmen ve geleneksel taş değirmenin farkları nelerdir?
- Unda kullanılan katkılar nelerdir?
- Ekmek yapımında kullanılan ticari mayalar ile ekşi mayanın farkları nelerdir?

Etkinlik sürecinde;

- Atalık buğday unları ile ekşi mayalı ekmek hazırlayıp daha önceden hazırlanmış bir ekmeği pişireceğiz.
- Evinizde kendi ekmeğinizi yapmak için ekipman tavsiyesinde bulunacağız.
- Evinizde ekmek yapmayı denemeniz için 750 gr un ve 50 gr ekşi maya hediye edeceğiz.